انواع کلید موجود در بازار کدام اند؟

یکی از اصلی ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم در محل کار و محیط زندگی، حفظ امنیت آن محیط است. به همین دلیل استفاده از انواع کلید و قفل‌های مستحکم، راهکاری مناسب برای رفع این مشکل محسوب می‌شود. انواع مختلفی از کلیدهای متنوع در بازار وجود دارند که افراد می‌توانند با صرف هزینه‌ای قابل قبول برای سفارش آن‌ها اقدام کرده و یک کلید مناسب را برای بالا بردن امنیت مال و جان خود تهیه کنند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی کلیدهای قفل بپردازیم و هر کدام را به صورت مختصر توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

انواع کلید

کلید یک لبه 

یکی از انواع کلیدهای موجود در بازار، کلیدهای تک لبه هستند. کلیدهای یک لبه از چندین برآمدگی و شیار تشکیل شده‌اند و در مقایسه با کلیدهای ساده، پیشرفته‌تر هستند. از این کلیدها فقط برای باز کردن قفل مربوط به خودشان می‌توان استفاده کرد و توانایی باز کردن سایر قفل‌ها را ندارند. در هنگام استفاده از کلیدهای یک لبه، باید کلید را به طور کامل وارد قفل کنید و سپس بچرخانید. توجه داشته باشید که قبل از وارد کردن کلید داخل قفل، اقدام به چرخش آن نکنید؛ زیرا ممکن است بر اثر عدم چرخش به قفل آسیب رسد و کلید شکسته شود.

کلید دو لبه

یکی دیگر از انواع کلیدها که در مقایسه با کلیدهای معمولی امنیت بیشتری دارند، کلیدهای دو لبه هستند. به کلیدهای دو لبه، کلیدهای دو طرفه نیز گفته می‌شود. از آن جایی که این کلیدها دارای دو شیار یا برآمدگی هستند، آنها را به این نام می‌شناسند. به طور کلی می‌توان گفت که هرچه تعداد شیارهای موجود روی کلید بیشتر باشد، امنیت آن کلید و قفل بالاتر می‌رود. برای انواع کلید درب اتاق میتوانید از کلیدهای دو لبه استفاده کنید.

کلید کامپیوتری

کلیدهای کامپیوتری یکی دیگر از انواع کلیدهای موجود در بازار هستند که شکل آن‌ها به صورت کاملاً دو طرفه است. در هنگام استفاده از این کلیدها، نیاز به پیدا کردن جهت درست برای چرخاندن کلید در قفل نیست و در هر طرف که کلید چرخانده شود، قفل باز می‌شود. از کلیدهای کامپیوتری می‌توان برای انواع درب‌های چوبی و آهنی استفاده کرد.

 انوع کلید درب

در ابتدا تصور بر این بود که کلیدهای کامپیوتری در مقایسه با سایر کلیدهای معمولاً از امنیت بیشتری برخوردار هستند، اما بعد از گذشت مدتی، به علت تکثیر بالا و کپی کردن این کلیدها، استفاده از آن‌ها برای قفل اماکن و محیط های دیگر به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد. به همین دلیل افرادی که قصد سفارش کلیدهای کامپیوتری را دارند، باید در هنگام خرید دقت و اطلاعات کافی داشته باشند.

شکل ظاهری کلیدهای کامپیوتری به گونه‌ای است که بر روی تیغه آن به جای شیار، حفره وجود دارد. به طوری که هر چه عمق حفره های به کار برده شده در کلید بیشتر باشد، امنیت آن کلید و قفل بالاتر است. امروزه استفاده از انواع کلیدهای کامپیوتری، بیشتر در سیلندرها و قفل های کتابی رواج پیدا کرده است.

کلید کارتی

کلیدهای کارتی یکی دیگر از انواع کلیدها هستند که بیشتر از آنها در مکان هایی که تردد افراد زیاد است و ورود و خروج کنترل خواهد شد، استفاده میشود. در مکان های شلوغ مانند سازمان های ادارای یا هتل ها از کلیدهای کارتی برای حفظ امنیت بیشتر استفاده میشود. برنامه نویسی این کلیدها بسیار ساده و آسان است و معمولاً از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند.

کلیدهای کارتی به راحتی روی دستگیره های دیجیتال راه اندازی و نصب میشوند. از آن جایی که این کلیدها امنیت بالایی دارند، استفاده از آنها در خانه های مسکونی برای انواع کلید قفل رواج داشته است. جنس این کلیدها معمولاً از نوع پلاستیک است که به شکل یک کارت کم ضخامت تولید میشوند. در واقع با قراردادن این کارت ها بر جایگاه اصلی، میتوان اقدام به باز کردن درب کرد. میتوانید برای بالا بردن امنیت اماکن خود و خرید انواع کلیدهای کارتی از طریق کلید سازی شهرک اکباتان اقدام کنید.

کلید لوله ای

یکی دیگر از انواع کلیدها که بسیار قدیمی است و معمولاً در گذشته از آن برای باز کردن درب های کمد، قفل دوچرخه، قفل فرمان خودرو و... استفاده میکردند، کلید لوله ای است. از آن جایی که این کلیدها شباهت بسیار زیادی به یک لوله توخالی دارند، آنها را به این اسم نامیده اند. نام دیگر کلیدهای لوله ای، کلید بشکه ای است که معمولاً جنس آنها از فلز است. به دلیل اینکه کپی کردن و تکثیر از این کلیدها کار سختی است، نقش مهمی را در حفظ امنیت ایفا میکنند.

انواع کلید درب اتاق

کلید دیمپل

نوع دیگری از انواع کلیدهای موجود در بازار، کلیدهای دیمپل هستند که به صورت مخروطی شکل طراحی میشوند. از آن جایی که روی این کلیدها فرورفتگی هایی به شکل متقارن و کاملاً مشابه وجود دارد، به آنها دیمپل میگویند. کلیدهای دیمپل معمولاً با تکیهبر کلیدهای اصلی، به باز و بسته شدن قفل کمک میکنند.

استفاده و کار کردن با این کلیدها، بسیار ساده است، به طوری که با تراز شدن آنها روی قفل به راحتی عمل میکنند. کلیدهای دیمپل میتوانند از هر سمتی وارد قفل شوند و به سادگی و با سرعت، قفل را باز کنند. سفارش آنلاین کلیدسازی از طریق کلید سازی غرب تهران انجام میپذیرد. برای سفارش کلیدهای دیمپل و سایر کلیدها و دیگر خدمات کلید سازی از طریق کلید سازی شبانه روزی تهران اقدام کنید.

کلید مغناطیسی

نمونه ای دیگر از انواع کلیدها، کلیدهای مغناطیسی هستند. این کلیدهای جدید، طراحی مدرنی دارند، به طوری که از آهنربا برای باز و بسته کردن آن ها استفاده میشود. در هنگام قرار دادن کلید مغناطیسی به درون قفل، در جهت مناسب یک نیروی مغناطیسی اعمال میشود که منجر به باز کردن قفل مگنت خواهد شد. در این کلیدها معمولاً نیروی مغناطیسی و نوع آهنربا تأثیر زیادی بر عملکرد قفل ایجاد میکنند. به همین دلیل اگر در جهت اشتباه نیروی مغناطیسی اعمال شود، به قفل شدن زبانه ها منجر میشود. با این تفاسیر به هیچ عنوان به نیروی الکتریکی اضافه برای باز کردن قفل احتیاج نیست و با استفاده از چند آهنربا، میتوان امنیت و استحکام را بالا برد. برای سفارش انواع کلیدهای مغناطیسی میتوانید از طریق کلیدسازی شمال تهران اقدام کنید.

یک قفل ساز چه نوع کلیدهایی میتواند بسازد؟

مدل های مختلفی از انواع کلیدها وجود دارند که کلیدساز میتواند بسته به سلیقه و نیاز مشتری آنها را طرحی کند. در ادامه به معرفی و توضیح برخی از این کلیدها خواهیم پرداخت:

کلید صلبیی

این کلیدها به شکل ایکس هستند. از کلیدهای ایکس معمولاً در مصارف صنعتی استفاده میشود. کلیدهای صلیبی به صورت سه دندانه هستند و زاویه ای 90 درجه دارند.

کلیدهای برش مکانیکی

کلیدهای برش مکانیکی، کلیدهایی هستند که از آنها برای اتومبیل ها استفاده میشود. این مدل از کلیدها زیاد پیشرفته نیستند؛ به همین دلیل به راحتی میتوان از روی آن ها کپی کرد.

انواع کلید قفل

کلید اتومبیل هوشمند

کلیدهای اتومبیل هوشمند، کلیدهایی هستند که شباهت بسیار زیادی به کلیدهای ترانسپوندر دارند. این کلیدها بسیار پیشرفته هستند و کپی کردن از آنها بسیار دشوار است. به همین دلیل سرقت ماشین هایی که کلید هوشمند دارند، امری غیرممکن است. افراد با استفاده از این کلیدها میتوانند از راه دور، ماشین را روشن کرده و درهای آن را باز و بسته کنند.

کلید وی ای تی

کلیدهای وی ای تی نوع دیگری از انواع کلیدهای ضد سرقت هستند که از آنها برای بالا بردن امنیت در وسایل نقلیه استفاده میشود. این کلیدها دارای یک تراشه امنیتی هستند که در صورت نبودن اصل کلید، باز کردن وسیله نقلیه کاری دشوار خواهد شد. سعی کنید همیشه از کلید اصلی یک کپی داشته باشید و سپس برای آن یک تراشه جدید ایجاد کنید. برای خرید انواع کلیدهای گفته شده، میتوانید از طریق کلیدسازی مرکز تهران اقدام به سفارش و خرید کلید مورد نظر خود کنید. قیمت کلیدسازی به موارد مختلفی مانند سختی کار و همچنین نوع درب های اماکن و ساختمان ها بستگی دارد. کلیدسازی در محل کار و همچنین انواع خدمات ساخت کلید یدکی نیز پذیرفته میشود.

خدمات ساخت کلید اورژانس کلید

انواع کلیدهای اورژانس کلید دارای مزایا و خدمات گوناگونی هستند که میتوانند در سخت ترین شرایط به شما یاری برسانند و در هر مکانی خدمات کلیدسازی را ارائه دهند. اگر برای باز کردن گاو صندوق خود با مشکل مواجه شدید یا کلید خانه و محل کار خود را گم کردید یا در موارد دیگری مانند درب پارکینگ، ریموت، قفل ماشین و غیره دچار مشکل شدید، فقط کافیست که با کلید سازی مرکز تهران اوراژنس کلید تماس گرفته تا متخصصین ما در سریعترین زمان ممکن اقدام به برطرف کردن مشکل شما کنند. خدماتی که توسط کلید سازی شبانه روزی صورت میگیرند، شامل خدمات مربوط به نصب و تعمیر انواع کلیدهای درب ساختمان، نصب و تعمیر انواع سیستم های محافظتی خودرو، نصب قفل های الکترونیکی و دیجیتالی و سایر موارد دیگر است.

سخن پایانی

یکی از شغل های بسیار مهم که نقش مؤثری در حفظ امنیت دارد، کلیدسازی است. امروزه با توجه به پیشرفت های زیادی که در حوزه امنیت صورت گرفته است، دیگر کلیدهای قدیمی کاربردی نداشته و به جای آن کلیدهای جدید و پیشرفته جایگزین شده اند. در حال حاضر بیشتر درب های جدید، کلید و قفل هایی امنیتی دارند و ضد سرقت هستند. در واقع کلید سازی یک فعالیت هنری به شمار میرود که میتواند علاوه بر ساخت انواع کلید درب، قفل های مختلف و کلیدهای یدک و ریموت را نیز تعمیر کند. اورژانس کلید با ارائه خدمات کلید سازی تهران، انواع خدمات کلید سازی شامل ساخت کلیدهای تک لبه، کارتی و... را توسط متخصصان کاربلد خود در این حوزه را انجام دهد.
 

همچنین بخوانید
حتما برای شما هم پیش آمده که ناگهان کلید در قفل گیر کند و پشت در بمانید. در این مقاله از اورژانس کلید به شما می‌گوییم در این مواقع باید چه کنید و چگونه قفل را باز کنید.
در این مقاله از اورژانس کلید با انواع قفل موجود در بازار مانند قفل کتابی، قفل آویز، قفل کارتی و ... آشنا می‌شویم همچنین رایج‌ترین قفل‌های موجود در بازار معرفی می‌شوند.
در این مقاله از اورژانس کلید، به توضیح مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت ساخت کلید میپردازیم. همچنین قیمت ساخت کلید را بر اساس نرخنمامه مصوب میبینیم.
با خواندن این مقاله از اورژانس کلید با تمام روش های ساخت کلید، شامل ساخت کلید از روی عکس، قفل، کلید و با خمیر است، آشنا میشوید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: